Czas jesienno-zimowy w naszym ogrodzie to okres, kiedy coraz rzadziej w nim przebywamy. Warto wtedy zadbać o nasz ogród, po dość ciężkim dla niego czasie. W sezonie letnim był narażony na wysokie temperatury i ciężkie, ulewne burze. Fakt, że spędzaliśmy dużo czasu z naszą rodziną np. na trawniku, również nie wpłynął na jego dobrą kondycję. Co należy więc zrobić, aby nasz ogród odpoczął przez zimę? Jakie prace powinniśmy wykonać, aby przygotować go na następny sezon? Jak może pomóc firma sprzątająca? Lublin to przede wszystkim PRZEMEX. Sprawdź, co mamy do zaoferowania.
Piękny trawnik latem? Zadbaj o niego już jesienią!
Jest wiele prac, które są niezbędne do wykonania, zanim nadejdzie zimna, a nasz ogród zamieni się w śnieżną krainę. Pozornie może się wydawać, że rośliny w naszym ogrodzie same o siebie zadbają, a wszelkie prace ogrodowe należy wykonywać na wiosnę. Nic bardziej mylnego! Zadbanie o ogród po sezonie letnim, to klucz do pięknego ogrodu, którego wszyscy będą Ci zazdrościć.
Jedną z pierwszych i najprostszych rzeczy do wykonania w naszym ogrodzie jest zadbanie o nasz trawnik. Przede wszystkim w pierwszej kolejności musimy zgrabić i usunąć wszystkie liście zalegające na naszym trawniku. Jest to konieczna czynność, gdyż zostawione liście mogą wywołać później pleśń pośniegową. Dochodzi do tego w momencie, kiedy liście zalegają na trawniku i zostają przykryte śniegiem. Sprawiają wtedy, że do naszego trawnika nie dochodzi tlen, co powoduje powstawanie pleśni. Wszystko to może spowodować, że nasz piękny, zielony trawnik zżółknieje, a w najgorszym wypadku może to doprowadzić do jego zamierania.
Kolejną ważną rzeczą, jeśli chodzi o dbanie o nasz trawnik, jest odpowiednie koszenie go. Oczywiście nasz trawnik kosimy tak długo, jak długo rośnie. Ostatnie koszenie naszego trawnika powinniśmy wykonać w drugiej połowie października, choć tak naprawdę ostatnimi czasy takie koszenie często wykonywane jest jeszcze w listopadzie. Dzieje się tak, ze względu na ciągle wydłużający się okres ciepłej i ładnej pogody. Ważne jest, aby wiedzieć, że skoszony trawnik na zimę nie powinien być krótszy niż 4 cm. Jeśli trawa będzie za krótka, może zamarznąć bądź nie będzie w stanie zgromadzić niezbędnych składników pokarmowych, które są potrzebne by pięknie odrosła na wiosnę. Trawnik nie może też być za długi, ponieważ wtedy pod ciężarem śniegu kładzie się na ziemię i łatwo może zgnić.
Kostka w ogrodzie?
Wielu z nas myśli, że ułożona kostka na ścieżce w naszym ogrodzie nie wymaga później żadnych dodatkowych prac. Niestety tak naprawdę sprawa nie wygląda tak kolorowo. Już po niedługim czasie zauważymy, że spomiędzy kostki wyrastają różnego rodzaju roślinki np. trawa czy mech. Oczyszczanie kostki dla wielu jest dość uciążliwym i mozolnym zajęciem. Dlatego często odkładamy to w czasie, aż w końcu jest już na to za późno bądź w ogólnie nie mamy ochoty się za to zabierać.
Przed zimą dobrze jest także oczyścić naszą kostkę ze wszelkiego zalegającego na niej brudu i różnego rodzaju plam. Mało kto posiada do tego odpowiedni sprzęt, który sprawia, że oczyszczanie staje się szybkie i przyjemne. Najlepsza do takiego oczyszczania jest woda użyta pod dużym ciśnieniem. Wtedy nie tylko łatwo usuniemy brud z kostki, ale nawet rosnący na niej mech. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej maszyny, możesz to zrobić po prostu za pomocą dobrej szczotki i wody. Jednak w tym wypadku proces czyszczenia będzie dość ciężki i może się znacznie wydłużyć.
W okresie jesienno-zimowym trzeba też pamiętać o zaimpregnowaniu naszej kostki. Taki zabieg uchroni ją przed wilgocią, której w tym okresie jest dość dużo. Impregnacja pozwoli nam także utrzymać nasz chodnik w czystości przez dłuższy czas. Kostka potraktowana odpowiednim preparatem będzie odporniejsza na brudzenie się.
Konieczna pielęgnacja roślin
Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie krzewy, pamiętaj, że o nie również trzeba zadbać. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie krzewy potrzebują przycinania w okresie jesienno-zimowym (np. forsycja czy kalina). Jeśli jednak krzewy w Twoim ogrodzie potrzebują przycięcia w tym okresie, nie możesz zrobić tego za późno. Najczęściej przycinanie należy wykonywać w październiku, aby gałązki zdążyły odpowiednio zabezpieczyć się na zimę. Nie jest to praca uwielbiana przez wszystkich, jednak konieczna dla dobra Twojego ogrodu.
Często bywa tak, że pragniesz mieć piękny ogród, ale nie koniecznie masz czas, aby o niego zadbać, bądź kompletnie się na tym nie znasz lub nie masz do tego odpowiedniego sprzętu. Wtedy warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego ogrodu. Jeśli pochodzisz z Lubelszczyzny, możesz śmiało zwrócić się do firmy sprzątającej z Lublina. Idealną firmą do zadbania o Twój ogród będzie firma sprzątająca PRZEMEX, która oferuje usługi sprzątające w okolicach Lublina. Możesz być wtedy pewny, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu, Twój ogród będzie w dobrych rękach i wszystkie prace będą wykonane z najwyższą starannością. To bardzo proste i rozsądne rozwiązanie, które przyniesie Ci same korzyści, a jest na wyciągnięcie ręki.