PRZEMEX Lublin

Zielony trawnik

Piękne, zielone trawniki to miły dla oka widok, jednak tylko osoby zajmujące się ich utrzymaniem wiedzą, ile pracy potrzeba, aby utrzymać teren zielony w odpowiednim stanie. Większości ludzi dbanie o trawnik to po prostu jego regularne koszenie. To tylko częściowo prawda, ponieważ czy będzie to trawnik przed domem prywatnym, czy przed sklepem firmowym – niezbędne jest zajmowanie się nim praktycznie przez cały rok. A przygotowania do ciepłych miesięcy należy zacząć już teraz – na przełomie zimy i wiosny.

Jak przygotować trawnik na ciepłe miesiące?

Wiosna to pora roku, w której przyroda odżywa po zimowej stagnacji – rośliny budzą się do życia, a trawa zaczyna ponownie rosnąć. Jak sprawić, aby wyrosła soczyście zielona? Tu będzie potrzebna wertykulacja – operacja ta polega na pionowym cięciu darni. Proces ten umożliwia usunięcie z niej mchu oraz martwych, suchych roślin. Dzięki temu trawa zyska pełen, nieograniczony dostęp do światła słonecznego i wody. Dobrze wykonać również aerację – czyli nakłucie darni, aby zapewnić dobry dostęp tlenu do cebulek trawy, co z kolei przełoży się na szybkość jej wzrostu.

Po takich przygotowaniach dobrze przeprowadzić piaskowanie (czyli po prostu posypać trawę piaskiem) i nawieźć trawę specjalistycznymi nawozami. Tak przygotowany trawnik powinien bujnie rozkwitać, a jeśli ma stanowić ozdobę otoczenia, ważne są dwie rzeczy – jego regularne koszenie oraz sprzątanie i prace ogrodnicze.

Koszenie trawnika to podstawa, ale nie wszystko

Koszenie trawników jest w ciepłych miesiącach czynnością wymaganą, aby nie zmieniły się szybko w mało ciekawe, nieestetyczne zarośla. Ale warto dodać, że koszenie nie tylko wyrównuje poziom trawy – wpływa również bardzo pozytywnie na jej zagęszczanie, dzięki czemu z każdym kolejnym koszeniem zmienia się ona w przyjemny, „zielony dywan”. Pierwsze koszenie trawników powinno zostać wykonane na przełomie kwietnia i maja, a kolejne – przeciętnie raz na siedem dni. Może się to zmieniać w zależności od częstotliwości deszczy. Jeśli często pada, wówczas trawa rośnie szybciej. Należy wówczas dopasować częstotliwość koszenia do sytuacji – jednak na pewno nie będzie się kosić częściej, niż raz na 4-5 dni.

Jeśli trawnik upiększają rośliny ozdobne i kwiaty – czy to w klombach, czy na gruncie – należy zadbać również o nie. Gdy nie będzie się ich regularnie doglądać, rozrosną się przy nich chwasty, odbierające im niezbędne składniki odżywcze oraz zasłaniając dostęp do światła, co może skutkować szybkim usychaniem roślin. Niezbędne będzie pielenie – czyli ręczne usuwanie niepożądanych chwastów. Jest to zazwyczaj czasochłonne zajęcie, którego jednak nie da się uniknąć.

Powierz sprzątanie fachowcom i ciesz się perfekcyjnym trawnikiem

Jak widać po wymienionych czynnościach, przy trawniku jest sporo pracy. Ale na tym jeszcze… nie koniec. Jeśli mamy na trawniku ścieżki lub chodniki, wymagają one również oczyszczenia – chwasty potrafią się wciskać pomiędzy szczeliny płytek i wyrastać poprzez żwir. Wymagają również usunięcia – inaczej zepsują cały efekt, a z biegiem czas zaczną rozsadzać płytki i mogą nawet uszkodzić (rozepchać) chodnik.

Co pocieszające – nie musisz wykonywać wszystkich opisanych tu czynności, a jednak cieszyć się perfekcyjnie zadbanym trawnikiem. W jaki sposób?

Po prostu powierz specjalistom opiekę nad nim. Tym bardziej, że np. za koszenie trawy cena nie jest duża, a firma, której powierzy się sprzątanie terenów zielonych, dysponuje specjalistycznym sprzętem do takich prac. Dlatego decydując się na zlecenie opieki nad trawnikiem firmie zyskujesz trzy rzeczy: 

    • czas – nie musisz zajmować się tym osobiście ani delegować do tego swoich pracowników;
    • oszczędność – odpadają koszty zakupu kosiarki i narzędzi ogrodniczych;
    • trawnik utrzymany w perfekcyjnym stanie – zajmują się nim specjaliści, więc masz pewność najlepszych efektów.

No dobrze, ale powstaje pytanie – skąd wziąć takich sprawdzonych specjalistów? W przypadku Lublina warty polecania jest Przemex. Jest to firma sprzątająca Lublin. Choć nazwa sugeruje sprzątanie biur i sklepów, jednak wśród usług znajduje się również opieka nad terenami zielonymi: koszenie trawników, przycinanie krzewów, usuwanie chwastów z kostki brukowej, a także pielenie rabat z kwiatami.

Wszystkie usługi oferowane są w przystępnych cenach i wykonywane z należytą starannością oraz dbałością o efekt końcowy. Dlatego jeśli chcesz zadbać o swój trawnik – Przemex będzie perfekcyjnym rozwiązaniem.