PRZEMEX Lublin

odkurzanie biura

Sprzątanie domu to czynność, którą należy wykonywać regularnie, choć najczęściej nie należy do naszych ulubionych zajęć. Wiele osób może mieć problem z utrzymaniem czystości w domu i bardzo często powodem tego stanu rzeczy jest nieodpowiednie przygotowanie oraz rozłożenie priorytetów. W tym artykule skupimy się na tym, jak wydajnie i skutecznie sprzątać dom, aby nie kosztowało to Was dużo czasu i jednocześnie spełniło wymagania nawet najbardziej wymagających domowników i gości. Porady przygotowali specjaliści firmy Przemex. 

Nie zapominaj o odkładaniu rzeczy na miejsce

Przede wszystkim nie powinno się zapominać o odkładaniu rzeczy na miejsce. Jeżeli coś wzięliśmy z półki lub szafki, to należy to od razu odłożyć w to samo miejsce. To bardzo skuteczny sposób na dbanie o porządek, który zaoszczędzi Ci wiele czasu i nerwów. Wyjmowane i pozostawione w nieładzie przedmioty będą się nawarstwiały, co docelowo może doprowadzić do trudnego w ogarnięciu bałaganu. Odkładanie rzeczy na miejsce to nie tylko dbałość o ład, ale także gwarancja, że zawsze będziesz wiedział, gdzie leżą konkretne przedmioty. Nawyk odkładania przedmiotów na miejsce pomoże w utrzymaniu porządku w każdym domu. 

Sprzątanie od góry do dołu

Kolejną ważną radą i jednocześnie zasadą efektywnego sprzątania jest przeprowadzanie całego procesu od góry do dołu. To znaczy, że sprzątamy dane pomieszczenia lub szafki od ich górnych części i stopniowo schodzimy na dół. Jest to efektywny sposób na sprzątanie, ponieważ na końcu czyści się dolne partie, np. podłogę. Gdybyś odwrócił kolejność, to podłoga na koniec sprzątania znów wymagałaby zabiegów pielęgnacyjnych, co automatycznie wydłużyłoby cały proces i dołożyło Ci dodatkowej i niepotrzebnej pracy. Zasada sprzątania od góry do dołu przenoszona jest także na budynki piętrowe i wówczas sprzątanie rozpoczyna się od górnego piętra, a następnie stopniowo schodzi się na dół. 

czyszczenie lustra

Bez planu się nie obędzie

Wpływ na efektywność sprzątania ma także dobrze przygotowany plan. Jeżeli stworzysz się go z wyprzedzeniem, a następnie będziesz realizował, to z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz miał większych problemów z zachowaniem porządku w domu. Plan można podzielić na różne okresy, np. plany dzienne, tygodniowe lub miesięczne. W planie dziennym zapisuje się podstawowe zabiegi sprzątające, w tym zmywanie naczyń, odkładanie rzeczy, przecieranie kurzu i ścielenie łóżka. Do planu tygodniowego warto włączyć inne działania, w tym pranie, prasowanie, mycie i odkurzanie podłóg, porządki w szafach i szafkach, lodówce, a także sprzątanie łazienki. W miesięcznym planie umieszcza się czynności, które nie wymagają tak dużej częstotliwości. Z powodzeniem można umieścić w nim: mycie okien, mycie lodówki, czyszczenie piekarnika i pranie dywanów.

Zaangażuj innych domowników

Im więcej rąk do pomocy, tym łatwiej zachować porządek w domu. To sprawia, że warto w proces sprzątania zaangażować innych domowników, np. członków rodziny lub współlokatorów. Wyrobienie u tych osób pozytywnych nawyków i regularności sprawi, że na co dzień dom będzie świecił czystością i przebywanie w nim będzie jeszcze przyjemniejsze. Warto zadbać również o podział określonych obowiązków domowych wśród domowników.

Nie zostawiaj plam na później

Jeżeli tylko zauważysz, że gdzieś pojawiła się plama, to niezbędne jest posprzątanie jej od razu. Może zdarzyć się, że rozlejesz napój, czy też spadną CI resztki jedzenia. Takie zabrudzenia usuwa się od razu, zanim w materiał wejdzie brud i trudniej będzie go usunąć. To nawyk, który warto wpoić każdemu domownikowi. Wszystkie plamy powinny być wycierane niezwłocznie po ich wystąpieniu.

Magiczna zasada 15 minut

Przyjmuje się, że większość codziennego bałaganu można posprzątać już w 15 minut. To sprawia, że powstała magiczna zasada 15 minut, którą warto zastosować w swoim domu. Wydajnym rozwiązaniem jest poświęcenie na porządki każdego dnia kwadransa przed snem, dzięki czemu większość bałaganu się uprzątnie, a rano będziesz budzić się w schludnym domu. W kwadrans można zrobić naprawdę dużo.

Czy warto postawić na profesjonalną firmę sprzątająca?

Jeżeli na co dzień nie macie wystarczająco dużo czasu lub potrzebujecie wsparcia profesjonalistów, np. do sprzątania w przestrzeniach biznesowych, to warto sprawdzić ofertę renomowanych firm. Ciekawym wyborem będzie Przemex, czyli popularna i skuteczna firma sprzątająca z Lublina. Wieloletnie doświadczenie specjalistów firmy sprawia, że bez problemu poradzą sobie oni z najbardziej wymagającymi przestrzeniami. Powyższe porady dotyczące wydajnego sprzątania w domu powstały na bazie ich doświadczenia i wiedzy.