PRZEMEX Lublin

Sprzątanie w kuchni biurowej

Dzisiejsza kultura pracy wymaga wzajemnego poszanowania praw i potrzeb pracownika oraz pracodawcy. Wobec tego firma staje przed wyzwaniem zapewnienia nie tylko efektywnej organizacji biura, ale także utrzymania czystości w przestrzeniach, w których pracownicy spędzają czas na przerwach i spożywają posiłki.

Efektywna organizacja kuchni biurowej to kluczowy element wpływający na zdrowie i zadowolenie pracowników, a także na efektywność samej firmy. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które przyczynią się do zachowania odpowiedniego poziomu czystości w firmowej kuchni. Na co warto zwrócić uwagę podpowiadają specjaliści z firmy sprzątającej Przemex.

Kuchnia w firmie – ergonomia i organizacja przestrzeni

Efektywna organizacja kuchni biurowej opiera się na zasadach ergonomii i logicznego rozmieszczenia elementów. W firmach mamy zwykle do czynienia z ograniczoną przestrzenią, dlatego tak ważne jest dokładne przemyślenie zagospodarowania powierzchni. Mała kuchnia w biurze powinna mieć wydzielone co najmniej dwie strefy – do przygotowywania posiłków i do ich spożywania. Dzięki temu unikniemy chaosu i zapewnimy swobodę ruchu pracownikom.

Ważnym elementem organizacji przestrzeni są półki, kosze i uchwyty na naczynia. Dzięki nim można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w pionie, zachowując porządek na blatach. W małej kuchni biurowej warto postawić na kompaktowe urządzenia, takie jak mikrofalówka, czajnik czy toster, które można umieścić na blatach lub ustawić na półkach. Nie będą one zajmować całej przestrzeni roboczej.

Higiena i bezpieczeństwo w firmowej kuchni

W firmowej kuchni higiena i bezpieczeństwo są kluczowymi elementami, które wpływają nie tylko na zdrowie pracowników, ale także na wizerunek firmy. Zachowanie odpowiednich standardów higienicznych nie tylko zapobiega rozwojowi chorób czy zatruciom, ale również tworzy atmosferę zaufania i profesjonalizmu w miejscu pracy. Przede wszystkim sprzątanie powinno odbywać się regularnie każdego dnia.

Powierzchnie robocze, blaty, zlewozmywaki i inne elementy, które mają kontakt z żywnością, powinny być dokładnie myte i dezynfekowane. Stosując odpowiednie środki czyszczące, eliminujemy zarazki i bakterie, które mogłyby przeniknąć do przygotowywanych potraw. Również naczynia i sztućce używane przez pracowników powinny być dokładnie myte po każdym użyciu. Warto w tym zakresie nawiązać współpracę z profesjonalną firmą sprzątającą.

Kuchnia socjalna w biurze – o czym trzeba pamiętać podczas sprzątania?

Kuchnia socjalna kryje wiele zakamarków, o których łatwo zapomnieć podczasrutynowego sprzątania. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby zachować optymalny poziom higieny?

  • Czyszczenie mikrofalówki – systematycznie usuwaj resztki jedzenia z wnętrza kuchenki mikrofalowej. Pamiętaj, że talerz obrotowy nie jest przymocowany na stałe, można go swobodnie wyjąć i umyć.
  • Opróżnianie lodówki – regularnie sprawdzaj daty ważności na produktach umieszczonych w chłodziarce. Usuwaj przeterminowane produkty, w trosce o świeży zapach i trwałość uszczelek.
  • Wentylacja i odświeżacze powietrza – wietrz pomieszczenie, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
  • Dostęp do artykułów higienicznych – upewnij się, że pracownicy mają swobodny dostęp do artykułów higienicznych, np. mydła, płynu do naczyń, ręcznika papierowego.
  • Czyszczenie zmywarki – jeżeli biurowa kuchnia jest wyposażona w zmywarkę, kontroluj stan filtrów i od czasu do czasu nastaw urządzenie na tryb samoczyszczenia.
  • Mycie podłogi – podczas czyszczenia podłóg zwróć uwagę na trudno dostępne miejsca, np. pod stołem i krzesłami, za koszem na śmieci, w rogach pomieszczenia.
  • Ścieranie kurzy – pamiętaj, że najwięcej kurzu zbiera się na szafkach.

Mała kuchnia biurowa – jak zachować porządek w szafkach?

Pamiętaj, że aby zachować optymalny porządek w kuchni socjalnej w biurze, konieczne jest także uporządkowanie tego, co na pierwszy rzut oka niewidoczne. Utrzymanie czystości w szafkach jest istotne dla zachowania komfortu pracowników. Przedstawiamy trzy praktyczne wskazówki, które pomogą ci wprowadzić harmonię w szafkach kuchennych:

  • Sortowanie i usuwanie niepotrzebnych rzeczy – wyrzuć przedmioty, które są zbędne lub uszkodzone. Puste puszki po kawie, pojemniki po herbacie, wyszczerbione noże, kubki bez ucha – to wszystko zajmuje miejsce. Pozbycie się nadmiaru rzeczy ułatwi dalszą organizację.
  • Grupowanie przedmiotów – w każdej szafce powinny znaleźć się przedmioty o podobnym zastosowaniu. Stworzenie grup, takich jak przyprawy, naczynia, akcesoria do kawy czy artykuły do mycia naczyń, ułatwi znalezienie potrzebnych rzeczy.
  • Pojemniki i organizery do szafek – kosztują one od kilku do kilkunastu złotych, a ich pomoc w organizacji przestrzeni jest nieoceniona. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać porządek w poszczególnych kategoriach przedmiotów.

Kuchnia w biurze a zarządzanie odpadami

Odpowiedzialne zarządzanie odpadami to ważny aspekt wpływający na wizerunek firmy. W kuchni biurowej warto wprowadzić segregację śmieci i zachęcać pracowników do właściwego postępowania z odpadami. Dbając o środowisko, możemy również wykorzystać resztki organiczne do kompostowania, co dodatkowo zwiększy naszą ekologiczną świadomość.

Rozpocznij od ustawienia odpowiednio oznakowanych pojemników. Wyróżnij kontenery na resztki spożywcze bio, plastik, szkło, metal oraz makulaturę. Jeżeli borykasz się z brakiem miejsca, na rynku są pojemniki podzielone na kilka niezależnych części. Świetnym rozwiązaniem będą pionowe kosze do segregacji.

Dlaczego warto zatrudnić firmę sprzątającą do sprzątania kuchni w biurze?

Gwarancją czystej kuchni jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej. Firmy działają na podstawie umów, co oznacza, że sprzątanie kuchni będzie przeprowadzane regularnie i zgodnie z ustalonym harmonogramem. Profesjonalne firmy dostosowują swoje usługi do potrzeb klienta. Możesz określić, czy potrzebujesz codziennego sprzątania, czy może preferujesz sprzątanie głębokie co pewien czas.

To także świetny sposób na oszczędność zasobów i czasu. Zatrudnienie zewnętrznej firmy pozwoli pracownikom biura na skoncentrowanie się na swoich głównych obowiązkach. Nie będą musieli tracić czasu na sprzątanie. Co istotne, nie trzeba inwestować w zakup specjalistycznego sprzętu czy środków czyszczących – firma sama dostarczy wszystko, co potrzebne.
firma sprzątająca