PRZEMEX Lublin

czyszczenie pobudowlanego pomieszczenia

Budowa lub remonty generują ogromne ilości zanieczyszczeń. Sprzątanie pobudowlane bez wątpienia nie jest ulubioną czynnością ekip odpowiedzialnych za proces budowy, dlatego często pozostawiają to inwestorom. Ci z kolei nie mają czasu, narzędzi lub wystarczających umiejętności, by zorganizować i zrealizować cały proces z precyzją i efektywnością.

Od czego zatem należy zacząć? Doczyszczanie pobudowlane jest o wiele bardziej złożonym procesem, niż pozornie może się to wydawać. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy sprzątaniu pobudowlanym.

Dobrze przygotowany plan to podstawa

Sprzątanie pobudowlane zgodnie z zaplanowanym zakresem działań, pozwoli na płynne przejścia między etapami. Zrób zatem podstawą listę (przykład poniżej) z podziałem na czynności i pomieszczenia. Jeśli dotychczas nie miałeś/aś okazji brać udziału przy takich pracach, nie szacuj czasu – niektóre czynności wyglądają na dużo prostsze, niż są w rzeczywistości.

Przykład:

Pokój 1Wynoszenie śmieci

Odkurzanie

Ścieranie kurzu

Mycie podłogi

Mycie okien

Pokój 2Wynoszenie śmieci

Odkurzanie

Ścieranie kurzu

Mycie podłogi

Mycie okien

ŁazienkaWynoszenie śmieci

Odkurzanie

Ścieranie kurzu

Mycie podłogi

Mycie okien

KuchniaWynoszenie śmieci

Odkurzanie

Ścieranie kurzu

Mycie podłogi

Mycie okien/luster

KorytarzWynoszenie śmieci

Odkurzanie

Ścieranie kurzu

Mycie podłogi

Mycie okien/luster

 

Oczywiście rozbudowa zakresu obowiązków i podział pomieszczeń zależy od Twojego mieszkania, domu, biura, czy obiektu firmy. Kiedy jednak wykonasz jedną z czynności, po prostu skreśl ją z listy i przejdź do kolejnej.

Obowiązkowe narzędzia i akcesoria

Doczyszczanie pobudowlane jest dużo bardziej wymagające dla wyposażenia niż standardowe sprzątanie mieszkań lub biur. Ponadprzeciętna ilość kurzu, pyłków, resztek materiałów (np. plastikowe krzyżaki, gwoździe, podkładki, śrubki, przycięte kawałki rur itp.) i plam spowodowanych zakresem prac (np. po farbie), bywają trudnym przeciwnikiem. Odkurzacz przemysłowy jest zatem definitywną podstawą obowiązkowego zestawu do sprzątania po budowie lub remoncie.

Do tego przydatne mogą okazać się odkurzacze parowe (pozwalające na zmiękczenie trudniejszych zanieczyszczeń), szorowarki, polerki i zamiatarki. Wszystko zależy w dużej mierze od rodzaju nieruchomości. W przypadku budynków i lokali o ponadprzeciętnym metrażu, należy stosować wyłącznie profesjonalny sprzęt dedykowany ekipom sprzątającym.

Od czego zacząć sprzątanie pobudowlane?

Gdy masz już plan i narzędzia ułożone pod ręką, pozostaje zacząć działać zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Pamiętaj jeszcze o dwóch istotnych aspektach. Polegają one na:

Od góry do dołu

Największym błędem, który można popełnić na początku sprzątania, jest rozpoczęcie działań od dolnych pięter (w przypadku nieruchomości piętrowych). Gdy w pierwszej kolejności posprzątasz parter, może okazać się, że w późniejszym czasie musisz przejść przez niego w brudnych butach i ubraniach – co przyczynia się do przenoszenia zanieczyszczeń. Oznacza to, że po zakończeniu generalnego sprzątania, będziesz zmuszony/a wszystko poprawić. Oczywiście wiesz już, że możesz tego uniknąć w szybki i prosty sposób. Wystarczy zacząć od góry i kierować się w dół.

W przypadku mieszkań jednopoziomowych zacznij od pokojów i pozostałych pomieszczeń, by zakończyć na korytarzu. zamykaj również drzwi i zakrywaj szczeliny (np. w dolnej części drzwi), by kurz i pozostałości nie przedostawały się z innych części lokalu.

Od największych do najmniejszych

Zacznij od największych przedmiotów i pozbądź się ich. Jeśli są to narzędzia, pozostałości (np. przycięte kawałki rur, płytek, gwoździe itp.) i śmieci (np. opakowania, puszki lub butelki), wynieś je, schowaj lub zutylizuj (np. wywożąc na wysypisko śmieci). Następnie odkurz pomieszczenia i w celu dopełnienia efektu, wytrzyj kurze, umyj podłogi oraz przetrzyj ściany.

Korzystanie z usług specjalistów

Brakuje Ci czasu, nie chcesz inwestować w wysokiej jakości sprzęt lub po prostu zależy Ci na efektywności i szybkiej finalizacji? Prawdopodobnie po podliczeniu ilości godzin poświęconych na pracę, wydatków związanych z akcesoriami, wynajmem urządzeń i zakupem środków czystości, oferta renomowanej ekipy sprzątającej stanie się dużo bardziej atrakcyjna. Nie czekaj i zobacz, co do zaoferowania ma profesjonalna firma sprzątająca. Lublin i bliskie okolice to region naszego działania. Jeśli masz nieszablonowe wymagania względem zlecenia, skontaktuj się z nami. Na pewno znajdziemy tzw. złoty środek i ustalimy satysfakcjonującą współpracę na każdym szczeblu realizacji.