PRZEMEX Lublin

Znacznik mokra podłoga

Okres zimowy to dla posadzki prawdziwe wyzwanie. Dlatego szykując się do zimy warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu podłóg w halach magazynowych i produkcyjnych, a także obiektach biurowych. Zabezpieczenie posadzki chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie zmniejszając podatność systemu podłogowego na zanieczyszczenia. W rezultacie podłoga zabezpieczona na okres zimowy jest łatwa w utrzymaniu czystości, a zarazem odporna na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, w tym piasku i soli stosowanych do posypywania chodników. Skoro wiemy już, że warto zadbać o posadzkę przed zimą najwyższa pora sprawdzić, jak to zrobić skutecznie i w przystępnej cenie.

Skuteczne zabezpieczenie posadzki – polimeryzacja i impregnacja

Zabezpieczenie posadzki to usługa powszechnie kojarzona przede wszystkim z podłogami twardymi. Tymczasem istnieją techniki skutecznego zabezpieczania posadzek miękkich. W praktyce oznacza to, że przed zimą możemy z powodzeniem zabezpieczyć zarówno posadzki twarde w przestrzeni produkcyjno-magazynowej, jak i podłogi miękkie w obiekcie administracyjnym. W tym celu możemy skorzystać z zabiegów polimeryzacji i impregnacji podłóg. Polimeryzacja bardzo dobrze sprawdza się w przypadku podłóg miękkich, podczas gdy impregnację stosujemy najczęściej w przypadku posadzek twardych.

Polimeryzacja

Polimeryzacja podłóg to zabieg, który polega na nakładaniu na posadzkę specjalistycznych preparatów. Po wyschnięciu preparaty te tworzą twardą i wytrzymałą na uszkodzenia powłokę, która skutecznie zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Polimeryzacja podłóg sprawdza się niezależnie od pory roku, przy czym odnowienie powłoki akrylowej jest szczególnie polecane przed okresem zimowym. Dzięki temu nasza posadzka uzyskuje dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią oraz szkodliwym oddziaływaniem soli czy piasku.

Decydując się na polimeryzację podłóg należy pamiętać, że tak zabezpieczona posadzka wymaga odpowiedniej konserwacji. Żeby podłoga jak najdłużej zachowała walory estetyczne, a jednocześnie była odporna na uszkodzenia należy stosować specjalne preparaty z zawartością polimerów.

Impregnacja

Impregnacja posadzki to zabieg, który poprawia walory estetyczne podłogi, jednocześnie podnosząc jej odporność mechaniczną i chemiczną. Wybór preparatów stosowanych do impregnacji podłóg jest uzależniony do rodzaju podłogi oraz intensywności jej użytkowania. Nasączona odpowiednio dobranymi substancjami podłoga jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie nie absorbuje zanieczyszczeń. Jej czyszczenie i utrzymywanie w czystości jest łatwe i szybkie.

Zabiegowi impregnacji możemy poddać praktycznie każdy system podłogowy. Jedyne o czym należy pamiętać, to o odpowiednim doborze substancji impregnującej. W środowiskach przemysłowych bardzo dużą popularnością cieszy się impregnacja betonu – dzięki temu posadzka jest odporna na zanieczyszczenia, nie ściera się i nie kurzy.

Mycie i czyszczenie posadzek – podstawa prawidłowo przeprowadzonej konserwacji

Decydując się na zabezpieczenie posadzki przed zimą warto pamiętać o tym, żeby warstwy ochronne aplikować na czystą podłogę. Dzięki temu powłoka ochronna będzie nie tylko bardziej trwała, ale również bardziej estetyczna. W celu przygotowania posadzki do polimeryzacji lub impregnacji należy więc zlecić jej gruntowne czyszczenie. Mycie i czyszczenie posadzek przed impregnacją wymaga usunięcia z ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń, także tych uporczywych. Bardzo ważne jest również możliwe jak najbardziej precyzyjne doczyszczenie ewentualnych porów i nierówności w podłodze, w których gromadzi się kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Dopiero na tak przygotowaną podłogę można bezpiecznie nałożyć warstwę ochronną.

Zabezpieczenie posadzki to relatywnie proste zadanie. Jeśli jednak dotąd nie impregnowaliśmy samodzielnie podłóg, lepiej zlecić je osobom o odpowiednim doświadczeniu. To pozwoli nam uniknąć błędów, a zarazem da pewność, że wybrany system impregnacji/polimeryzacji jest adekwatny do posadzki oraz intensywności jej użytkowania.